Węgiel kamienny

Wpis

czwartek, 23 sierpnia 2012

Energia z wnętrza Ziemi

Krajowa energetyka w znacznym stopniu opiera się węglu kamiennym czy też brunatnym. Zdecydowana większość elektrowni jest zasilana paliwami stałymi. Pokłady polskiego węgla to przede wszystkim węgiel kamienny, węgiel koks czy węgiel brunatny. Ze względu na topniejące pokłady węgla lub ogromne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrastają ceny wydobycia opału, a co za tym idzie, cyklicznie wzrasta cena różnych rodzajów węgla dostępnych w sprzedaży hurtowej bądź detalicznej.

Wprowadzenie akcyzy na węgiel w naszym kraju spowodowało wiele zamieszania zarówno pośród nabywców, jak też wśród personelu punktów sprzedaży detalicznej lub hurtowej węgla kamiennego. Klienci indywidualni mają prawo prosić o zwolnienie z uiszczenia podatku pośredniego na podstawie faktury za węgiel kamienny lub formularzy wypełnianych przy sprzedaży w składzie opału. Procedura taka jest bardzo uciążliwa, bo niejeden wymagany dokument ma być sporządzony w kilku jednobrzmiących egzemplarzach. Choć podatek pośredni za węgiel jest odgórnym wymaganiem przedstawianym w całej Unii Europejskiej, rodzimi urzędnicy dodatkowo nieświadomie komplikują sytuację.

Na terenie naszego kraju można wyróżnić kilka zdywersyfikowanych skupisk węgla kamiennego. W niniejszym artykule koncentrujemy się na zagłębiu węgla znajdującym się na środkowym wschodzie naszego kraju. Wydobycie węgla kamiennego w województwie lubelskim odbywa się od końca II wojny światowej. Węgiel z kopalni Bogdanka sprzedawany jest w wielu rozmaitych gatunkach, a największym zainteresowaniem cieszy się węgiel orzech, węgiel ekogroszek albo miał węglowy. Lokalny serwis sprzedaży węgla kamiennego jest w stanie zaoferować bezpośredni transport węgla na niesamowicie preferencyjnych zasadach. Dowiedz się więcej na temat sprzedaży i przechowywania węgla klikając tutaj.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
wegielkamienny
Czas publikacji:
czwartek, 23 sierpnia 2012 12:22

Polecane wpisy